Sosyal Medya Reklamları

İnternetteki sosyal paylaşım sitelerinde ya da sosyal ağlarda yapılan her çeşit reklam ve tanıtım işlemine sosyal medya reklamcılığı denir. Sosyal medyada verilen reklamların tümü, sosyal medya kullanıcılarına hizmet vermektedir. İnternet reklamcılığı işlemlerinden birde sosyal medya reklamcılığıdır. Aynı zaman da sosyal medya reklamcılığı internet reklamcılığının en çok yapılabildiği alandır.

Sosyal medya üzerinden reklamlar bugünün şartlarında çok fazla kişiye ulaşmaktadır. Bunun nedeni ise internet kullanan kişilerin büyük çoğunluğunun sosyal paylaşım sistesinde üyeliğinin olmasıdır. Sosyal medya, gün ve gün hızla büyüyen bir reklam hacmine sahiptir. Reklamlarının her an her yerde görünmesini dileyen kullanıcılar kendi kendilerine bir sosyal medya reklamcılığını kullanabilmektedir. Sosyal medya reklamcılığında başta gelen sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter, İnstagram’dır. Bu siteler üzerinden kolaylıkla reklam yapılabilmektedir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı, en az zamanda en fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen reklamcılık işlemleri çeşididir. Bu nedenden dolayı sosyal medya reklamcılığı, son zamnlarda tercih edilme oranı bi hayli artmıştır. Bu alan kendi başına ciddi bir pazar payı oluşturmuştur. Ülkelerin siyatesini belirler hale gelen bir sistemin, ülkelerin ticaretini belirlemesi olağandır. Bu manada sosyal medya reklamcılığı iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Sosyal medya reklamcılık işlemleri yapmak isteyen kişilerin bu alanda yeterince bilgisi ve gücü olmayabilir. Bu aşamada bu reklam türünü kullanmak isteyen kişiler, bu alanda hizmet veren, güvenilir ve profesyonel olarak çalışan şirket aracılığı ile bu reklemcılık işlemlerini yaptırabilirler.

Kişiler kendi sosyal paylaşım siteleri üzerinden de paylaşımlar yaparak sosyal medya reklamcılığı yapabilirler. Facebook, Twitter, İnstagram gibi ağlar üzerinden reklamı yapılacak olan ürün için açılan alanda paylaşımlar yapmak ve ürün hakkında bilgi vermek veya sosyal ağlarda farklı hesaplardan paylaşım yapmak şeklinde sosyal medya reklamcılığı yapılabilir. Sosyal medya reklamcılığındaki en önemli hususlardan biri hergün düzenli paylaşım yapılmasıdır. Bu ürünlerin satılmasında ve hizmetlerden kişilerin haberdar olmasındaki kilit noktalardan biridir.

Sosyal Medya Reklamcılığının Avantajları Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, internet reklamcılığı hizmetlerinden biridir. İnternet üzerinden yapılan reklamlarda yalnızca sosyal ağlar esas alınarak yapılan reklamların yani sosyal medya reklamcılığının avatajları şunlardır:

  • Sosyal medya üzerinden verilen reklamlarla çok büyük kitlelere ulaşmak mümkün olduğundan ürün ve hizmetlerintanıtımını yapmak kolaylaşır.
  • Ürün ve hizmetlere daha çok alıcı bulunabilir.
  • Sosyal medya reklamcılığı ile diğer reklamcılık hizmetlerine nazaran daha hızlı ve daha fazla yayılma imkanı vardır.
  • İnsanlar sadece reklamı görmekle kalmazlar, bu reklamlardan daha çabuk etkilenebilirler.
  • Reklamların yayınlanma sayısı medya reklamcılığından daha çok sayıda olduğundan bir reklam gün içerisinde milyonlarca insana sunulabilir.

Sosyal medya ile alakalı olarak bilinmesi gereken en önemli nokta, medyanın hızlı bir biçim değiştirerek sosyal medya haline gelmesidir. Facebook, Twitter, İnstagram, LinkedIn ve diğer sosyal platformlar size yeni bir kişisel ağ yaratabilmeniz için fırsat vermektedir. Kullaıcılar ile iletişime geçerek medyanın diğer kollarından sağlayamayacağınız fırsatları yakalamanızı sağlamaktadır.

Markalar günümüzde sosyal medya sayesinde kullanıcıları ile yakın temas kurmakta , hedeflenen kitleye doğru yer ve zamanda reklamlar yaparak marke değerini arttırmaktadırlar. Bir ürünün tanıtımı incelendiğinde basılı mecralardan geri dönüş oranları  dijital mecralara kıyasla çok düşük olduğu görülmektedir. Ama hedef kitle ile iletişime geçerek yayınlanan bir sosyal medya reklamından alınan geriye  dönüşlerin oranı oldukça yüksektir.

Sosyal Medya Reklam Hizmeti

1- Facebook Reklamları


Günümüzün en büyük sosyal medya mecrası olan Facebook’un sadece ülkemizde 30 milyonu aşkın kullanıcısı bulunmaktadır. İlgi odaklı reklam yapısıyla Facebook reklamlarıyla ürün ve hizmetlerinizle alakadar olan tüm kullanıcılara ulaşmanız münkün. Markanızı tanıtmak ve yeni müşterilere erişmek için en doğru yerlerden biri Facebook’tur. Hedef kitlesinin kalabalık olması marka bilinirliğini artmak için iyi bir durumdur.

2- Twitter Reklamları

3- İnstagram Reklamları