Sitenize trafik sağlayabilecek 7 başlık etiketi taktiği

AdWords sertifikasına nasıl sahip olabilirsiniz?
18 Haziran 2017

Artık SEO‘da başlık etiketinin çok da önemli olmadığını ve sıralamaları etkilemediğini zannedebilirsiniz. Fakat linke tıklanma oranını düşündüğümüz zaman; başlığın hâlâ büyük bir etkisinin olduğunu görmezden gelemeyiz. Eğer başlığa tıklanma oranı artarsa, trafiğiniz de artar. Trafik ise sıralamada yükselmenizi sağlar.

Bu yüzden ziyaretçilerinizin gördüğü ilk şeyi değiştirerek, sitenizin trafiğini arttırmayı deneyebilirsiniz. Aşağıdaki 7 ipucu size bu süreçte yardımcı olabilir; ancak hepsinin sizin siteniz için doğru olacağını düşünmeyin. Gerçek başarıyı farklı taktikleri deneme yoluyla elde edebilirsiniz. Bu ipuçlarından bazılarını deneyip başlık etiketi stratejinizle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

1- Başlıkta Sayılar Kullanın

Başlık etiketinde sayı bulunması ziyaretçilerin dikkatini çeker. “Profesyonel Seo Yapmanın 5 Yolu”, “İşsizlik Oranı %5 Arttı” gibi başlıklar ziyaretçiyi linke tıklamaya teşvik eder. Bunun sebebi psikolojide ‘bilimsel önyargı’ denen olgudur. Beynimiz, ilgi çeken ve spesifik veri sağlayan şeyleri seçer. Başlık etiketinde sayı kullanarak trafiğinizi bu şekilde artırabilirsiniz.

2- Başlıkta Tarihler Kullanın

Bu sefer de daha belirgin bir sayı türüne bakalım. “2017 SEO Trendleri”, tarzında bir başlık dikkat çekecektir. Daha ayrıntılı bir tarih vermek de mümkündür: “7 Temmuz 2017 Beşiktaş-Fenerbahçe Maçı Hangi Kanalda?” Bu strateji her durum için uygun olmayabilir; ama hem içeriklerinizi tarihe göre sıralamada, hem de ziyaretçilerin güncel bilgiye ulaşma isteğini tetiklemede size yardımcı olacaktır.

3- Etiketleri Uzun Kullanın

SEO’da başlık etiketi hususunda en çok tartışılan konu başlıkların uzunluğudur. Bazen “ayakkabı” gibi aşırı kısa başlıklarla karşılaşırken, bazen de “en ucuz ayakkabı modelleri, kımızı kumaş ayakkabı ve fiyatları” gibi tüm anahtar kelimelerin istiflendiği upuzun başlıklar görebilirsiniz. Bunlardan ilkinin sorunu, fazla geniş bir alana hitap etmesidir. Yani ayakkabı dendiğinde erkek mi kadın mı, kumaş mı deri mi olduğu anlaşılmamaktadır.

4- Eş Anlamlı Kelimeler Kullanın

Bir önceki örnek başlıkta ayakkabı hem başlıkta hem de kategoride kullandığımız için etiket içerisinde iki kez geçmiş oldu. Bu her durumda istenen bir şey değildir. Diyelim ki “ucuz otobus bileti” alanında sıralamanızı yükseltmek istiyorsunuz. Vereceğiniz başka bir bilgi yoksa eş anlamlı kelimeler kullanarak hem başlığınızın karakter sayısını uygun hale getirip, hem de farklı şekillerde arama yapan ziyaretçilere ulaşabilirsiniz. Mesela “ucuz ve indirimli otobüs biletleri, en uygun otobüs bileti rezervasyonu” başlığı ucuz yerine uygun fiyatlı ya da indirimli diyerek arama yapan ziyaretçilere de ulaşmanızı sağlar. Bu tür eş anlamlı sözcükler ve değişkenleri bulmak için Keyword Explorer, SEMrush ve Google Search Console gibi anahtar kelime araçlarını kullanıp farklı başlık etiketleri yaratabilirsiniz.

5- Harekete Geçirici Mesajlar (Call-to-action) Kullanın

Trafik artışına inanılmaz katkı sağlayan bir stratejidir. “Satın al”, “Bul”, “İndir”, “Ara”, “Dinle”, “İzle” kelimelerini başlıkta kullanmak ziyaretçilere heyecan verir. Bir eylemi gerçekleştirebileceklerini anladıkları için linke tıklama isteği oluşturur. Arama motoruna bu kelimeleri yazmasalar bile sonuçlarda görmeleri dikkatlerini çekecektir. “Cesur ve Güzel” diye arattığında başlık etiketinde “izle” kelimesini gören kullanıcı o linke tıklarsa filmi izleyebileceğini bilir. Bu şekilde de tıklanma oranı artar.

6- Anahtar Kelimelerin Aranma Hacimlerine Önem Verin

Google Search Console gibi araçları kullanarak sitenizin en çok tıklanma aldığı anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerin sitenizde bulmak istediği bilginin sizde olduğu mesajını başlık ile sağlayabilir ve tıklanma oranınızı artırabilirsiniz.

7- Başlıkta Sorular Sorun

Başlıkta “SEO Nedir?” gibi bir soru sorarak kullanıcıda merak uyandırırsınız. Ayrıca bonus bir faydası daha vardır. Bu sayede featured snippet olma imkanı elde edebilirsiniz; ki bu da size trafik artışı olarak geri dönecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir