SEO uyumlu makale yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Google’ın en yeni güncellemesi: Fred güncellemesi
18 Haziran 2017
AdWords sertifikasına nasıl sahip olabilirsiniz?
18 Haziran 2017

Seo uyumlu makale yazarken önce planlama yapılmalı ve bu planlamalar doğrultusunda belirlenecek kriterler dahilinde yazılmalıdır. Makale yazımında içeriğin ne olacağına kadar yapılan planlamanın Seo üzerinden yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Konunun Belirlenmesi

Makale yazımına başlanmadan konusu belirlenmelidir. Örneğin yazılacak olan yazı ”böcek ilaçlama” ile ilgili ise yazıda başka konulardan bahsedilmemelidir. Aksi halde konudan sapılmış olur.

 

Alt Seo Başlıklarının Belirlenmesi

Makale yazımından önce alt başlıkların belirlenmesi makalede okunabilirliğin artmasında büyük avantaj sağlar. Örneğin makalelerin bir kaç paragraf şeklinde yazılması metnin okunabilirliğini arttırır. Alt başlıklar istenen bilgiye daha kolay ulaşılmasını sağlar. Makale yazımına başlamadan önce alt başlıklar belirlenmelidir ve alt başlıklar soru şeklinde olmalıdır.

Örneğin;

– Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?
– Böcek İlaçlamanın İnsan Sağlığına Zararı Var Mı?
– İlaçlama Yapıldıktan Sonra Etkisi Ne Zaman Geçer?

Ana Başlığın Belirlenmesi

Alt başlıklarının belirlenmesinin ardından ana başlığın belirlenmesi yön verici bir özellik olarak ortaya çıkar. Başlıktan önce anahtar kelimelerin belirlenmesi balığı oluştururken kolaylık sağlayacaktır. Yukarıda belirlediğimiz konuya ilişkin örnek başlık;

“Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır ve Etkisi Ne Zaman Geçer?”

Yukarıdaki örnek başlıkta 4-6 arasında anahtar kelime bulunmaktadır. Bunlar “böcek ilaçlama, böcek ilaçlama nasıl yapılır, böcek ilaçlama etkisi ne zaman geçer, böcek ilaçlama etkisi” ve türevleridir. Bu tarzda belirlenen başlıklar sayesinde arama sonuçlarında daha çok sorgu sonucunda gösterilme imkânı bularak ziyaretçi sayısı arttırma şansı bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yerleşimi

Şimdiye dek anlatılanlar ziyaretçi odaklı makale yazımı için dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Şimdi ise arama motoruna uygun makale yazılımına bakalım. Web sitesi içeriği oluşturulurken yapılan en büyük hatalardan biri içeriğin öncelikle arama motoruna uygun şekilde hazırlanmasıdır. Aslında öncelikle ziyaretçilere uygun şekilde içerikler oluşturulmalıdır. Bu aşamada anahtar kelimeler yazıların uygun yerlerinde (bilgi verici cümleler içinde) kullanılmalıdır.

Google kriterlerine göre bir makalenin en az 300 kelime olması gerekmektedir. Bununla beraber bir ziyaretçi sitede 3 dakikadan daha az bir süre geçiriyorsa Google “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ diye düşünüyor. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken makalenin yararlı olmasıdır.

Makale İçi Başlık Kısmı

  • Başlık H1 Etiketi ile Kullanılmalıdır.
  • Alt Başlıklar H2 Etiketi ile Kullanılmalıdır.

İçerik Kısmı

  • İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.
  • İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 2.0 – 3.0% Olmalıdır.
  • Anahtar Kelime İçeriğin İlk 100 Kelimesi Arasında Bulunmalıdır.
  • İçeriğin Görsellerinden En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalıdır
  • Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalıdır.
  • İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş birde Çıkış Linki Olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir