(SEM) Google Reklamları

Adwords Hesap yönetimi ya da diğer adıyla Arama motoru reklamcığı(pazarlama)’nda Google partners sertifikasına sahip ekibimiz, en iyi optimizasyon için gerekli olan bilgi ve birikime sahiptir. Ekibimizin yaptığı işlerin detaylarını anlaşılır bir dille anlatan rehber aracılığı ile sunduğumuz hizmetleri daha iyi anlayacak, yapılan işlerin neden sonuç ilişkisin çok daha kolay kavrayacaksınız.

Arama Ağı Reklamcılığı, Görüntülü Reklam Ağı, Kalite Skoru gibi konuları reberimizde ayrıntılı olarak sizinle paylaştık.

Google Arama Ağı Reklamları

Arama Reklamları metin tabanlı reklamlar olup sonuç sayfalarında gösterilirler. Kullanıcıların hedeflenen arama kelimlerini çeren arama yapmasıyla birlikte aramanın sonuç sayfalarında reklamlarınız görüntülenir. Arma ağında yalnızca mentin reklamları kullanılır. Görüntülü reklamlar ve diğer raklamlar için Görüntülü arama ağı kullanılmalıdır.

Başka platformlarda görüntülelen arama reklamları genel olarak birçok site ve diğer partnerlerde gösterilir. Partner sitlere örnek vermek gerekirse Google’ ın küresel Arama Ağı, Google Haritalar, Google Images, Google Product Search ve Google Gruplar partnerdir.

Google Görüntülü Reklamlar – Google Display Network (GDN)

Belli Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde görünen grafik bazlı reklamlar Görüntülü reklamlardır. Metinler, statik resimler, hareketli görüntüler, çeşitli medya ve videolar kullanılarak oluşturulan çok çeşitli reklamlara Görüntülü reklam denir.

Google Adsense (diğer web siterlerinde reklamların görüntülenmesini sağlar) arcağılığı ile Google Görüntülü reklam ağıbinlerce web sitesinden oluşur.İşinizin ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde çeşitli hedefleme yöntemleri vardır. Bu yöntemlerle syircilere yönelik görsel reklamları daha ilgiçekici kılmak mümkündür. Görüntülü reklamlarda hedef belirlenirken site seçimi yapılabildiği gibi belirlenen konularda içerik üretilen sitelerde seçilebilmektedir.

SeoZoon size daha iyi hizmet vermek için aşağıdaki konu kapsamlarında Görüntülü reklamları kulanıyoruz.

Farkındalık oluşturmak; potansiyel müşterilerinizin ekranlarında reklamlarınızı görüntüleyerek farkındalık oluşturuyoruz. Potansiyel müşterileriniz ramakta oldukları ürün veya hizmetlere göz atarken, sizin işiniz hakkında da bilgi sahibi oluyorlar. Çalışma alanınızda ne kadar fazla yapılırsa ürün ve hizmetlerinizin o oranda farkında olurlar.

Sadakat oluşturmak:Hali hazırda konu ileilgili olan tüketiciyi içeri alarak sadakati oluşturmak bu aşamada oldukça önemlidir. Pazarlama (remarketing) araçları ile mevcutta sitenizi ziyaret eden kişileri (sitenizden birşey satın almamış olsalar bile) tekrar hedef kitlenize dahil edebilirsiniz. Yapılan işin tüketicilerin aklında yer bulması onların siteyi tekrar ziyaret etme olasılıklarını arttıracaktır.

Satışları arttırmak: Reklamlarınızın ilgili web sitelerinde yer almasını sağlayarak satışları artırmak. Ürün veya hizmetinizin reklamının sıkça çok kişiye ulaştırmak bu ürün veya hizmeti satın almak istedikleri anda ilk akla gelen işletme olmanızı sağlamaya yardımcı.

Google Alışveriş Reklamları Nedir?

Google Alışveriş reklamları, sitenizde bulunan ürün ve hizmetler için ayrı ayrı reklam oluşturmadan, ürün ve hizmetlerin özellikleri, görselleri, fiyatları ve kampanyaları içerik olarak eklenmesini sağlayan ve bunları sürekli olarak değiştirerek gösteren bir Adwors reklam biçimidir.

Diğer adıyla ürün listeleme reklamları olarakda anılan Google Alışveriş reklamları sadece alışveriş yani e-ticaret siteleri için kullanılabilir.

Google Alışveriş Reklamları Nerede Gösterilir?

Google Alışveriş Reklamları,arama sonuç sayfasının ilk satırında ürün görseli ile birlikte köşesinde spnsorlu veya reklam yazısı bulunan böümde gösterilir. Google alışveriş reklamları bunaek olarak rekabet ve ilgi durumu göz önüne alınarak arama sayfasının sağ tarafında da gösterilebilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları Bize Neler Kazandırır?

Google Alışveriş reklamlarının en büyk artılarından biri reklamların sergilendiği alan sayfanın en üst kımı olmasıdır. Bu reklamların satışa dönüşüm oranını çoğunlukla arttırır.
İlaveten Google Alışveriş reklamlarnda müşterileraradıkları ürünlerin resmini görür ve böylelikle gereksiz tıklama olasılığı azalmış olur. Google arama reklamlarını kullandığınız için daha büyük ve daha dikkat çeken bir alana sahip olursunuz.

Google Alışveriş Reklamlarında Anahtar Kelime Belirleyebilir miyiz?

Google Alışveriş reklamlarını oluştururken anahtar kelimeleri biz manuel biçimde belileyemiyoruz. Bu noktada Google Merchant Center’a vereceğimiz veriler devreye giriyor. Bu reklam türünde anahtar kelimelerin yerini Google Merchant Center’a reklamını vereceğimiz ürün için Xml ve yahut Excel formatındaki dosyanın içeriğini oluşturan ürün açıklaması, fiyatı,kategorisi gibi bilgiler alıyor. Sistem bubilgileri kullanarak arama sonuçlarıda hangi ürünleri görüntüleneceğini saptıyor. Bu aşamada reklamın doğru kitleye ulaşmasında Xml ya da Excel dosyasında bulunan verilerin doğruluğu çok önem kazanıyor.

Google Alışveriş Reklamlarında Ücretlendirme Nasıl Olur?

Google Alışveriş Reklamlarında ücretlendirme işleyişi Google Arama Ağı Reklamları ile aynı şekildedir.

Sizin belirlediğiniz tıklama başı maksimum maliyet ile reklamınız her tıklandığında belirlediiniz tutarları aşmayacak şelilde ücretlendirilir.

Google Alışveriş Reklamlarında Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Google Alışveriş Reklamlarının oluşturulması ve optimizasyonu açısından diğer reklamlara göre daha zor ve karmaşıktır. Bu sebeple Google Alışveriş reklam kampanyaları mutlaka Adwors konusunda uzman olan ve bu alanda iyi bir deneyime sahip kullanıcılar tarafından kurulmalıdır. Aksi durumda, normal şartlarda reklam verene büyük kar sağlayacak olan bu reklam şekli gereksiz harcamalara sebep olabilir.

Adwords Kalite Skoru

Google Adwords kampanyalarındaki düşük performans sebebi genel olarak Google tarafından atanan kampanya kalite puanlarından dolayıdır. İnsanların çoğu düşük kalite puanlarının zarar verici niteliğini fark edemezler. İstenmeyen reklam konumları ya da tıklama başına maliyetlerin çok artmasına kötü puanlar sebep olabiliyor. Bu durum PPC (Pay-per-click) reklamcılığını destekleyen kurumlarda bile kötü izlenim bırakıyor, bu kurumlar bile bi yöntemin çok iyi bir yöntem olmadığını düşünmelerine neden olabiliyor.

SeoZoon, Google sertifikalı uzman kadrosu ile arama motoru pazarlaması kampanyalarınızı yürütüyor. Yıllardır PPC (Pay-per-click) yani Tıklama Başına Ödeme kampanyalarını yöneten ekibimiz, en iyi sonuçlara ulaşmak adına gerekli deneyimi, özel yazılım kullanımı ve strateji geliştirme konularında fark yaratıyor.

Arama Motoru veya PPC kampanyaları üçü ana başlıkta toplanıyor. Bunlar, Yatırım Getirisi(ROI, Return on Investment) odaklı kampanyalar, İşlem Başına Maliyet(CPA- Cost per Action, CPL- Cost per Lead) odaklı kampanyalar ve Tıklama Odaklı kampanyalardır.

Dönüşümlerini takip edemeyen işletmeler için en uygun yöntem Tıklama Odaklı kampanyalardır. Kampanya dönüşümleri takip edilebiliyor olsa bile bu verilerin herhangi bir kampanyada karar verme noktasında kullanılamayacak şekilde düzensiz ve dengesiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Tıklama odaklı kampanyada hedef harcanan her bir için maksimumu tıklama saysına ulaşmaktır. Amaç reklam maliyetini arttırmadan trafiği arttırmak yani web sitesine tıklama sayısını arttırmaktır. Web sitesinin trafiği arttıkça, işletmenin gelen trafiği düzenli ziyaretçiye ya da müşteriye dönüştürme imkanı artacaktır. Tıklama Odaklı kampanyalarda CPC, CPM gibi reklam yöntemleri kullanılır. Amaç, hedeflenen kitledeki ziyaretçiye en az maliyet ile ulaşmaktır.

İşlem Başına Maliyet Odaklı Kampanyalarda, karar verilirken daha önce belirlenmiş işlem başı maliyet kriterleri kullanılır. Bu kampanya şekillleri dönüşümleri takip edebilen işletmeler için en uygun olanıdır. İşlem başına maliyet odaklı kampanyalarda; CPA(Aksiyon başına ödeme), CPC(Tıklama başına ödeme), görüntülü reklamlar(display ads) gibi bütüm reklam kanalları ve yöntemleri kullanılır. İşlem maliyetlerine odaklanılır ve bu kampanya çerçevesinde önceden belirlenmiş olan maksimum işlem maliyetinin altında kalmak amaçlanır. İşlem başı maliyet sürekli optimize edilir. Özellikle e-ticaret sitelerinde işlem başına maliyet odaklı kampanyalarla işlem yapılmaktadır.

Bu kampalardan biraz daha karşık olanı ise Yatırım Getirisi Odaklı (ROI) Kampanyalardır. Bu kampanyalarda dönüşümleri takip etmek yeterli değildir. İşletmenin bununla birlikte yeteri kadar tahmin maodeli oluşturabilecek durumda olması gerekir. Kelime tıklama başına maliyetler gibi kampanya değişkenlerinde değişikliklerine gidilerek, a/b testleri yaparak işe başlarız. Burada gayemiz yapılan değişikliklerle işletmenin karlılığını arttırmaktır. ROI kampanyaları genellikle internet üzerinden satış yapan sitelerin tercih ettiği reklam modelidir. ROI kampanyaların da değişken çok sayıda olduğundan pazarlama bütün olarak değerlendirilir ve sürekli olarak takibinin yapılması şaarttır.

SeoZoon bir kampanya oluştururken, Google tarafından belirlenen kalite skorlarını arttırmak adına ayrıntılı bir incelemeye başlar. Bu aşamada kampanya için sorun teşkil edebilecek durumlar tespit edilir, kampanya için uyuması gereken kurallar ve yaklaşımlar belirlenir.

Adwords Kalite Puanı Belirleyicileri:

  • Reklamların tıklanma oranı (TO), görünen Url’ler ve anahtar kelimeler
  • Anahtar kelimenin reklamlarla arama sorgu sonuçları ve arama sayfaları ile ilgi seviyesi
  • Açılış saylarının şefaflılığı, gezilebilirlik derecesi, ve özgünlüğü
  • Google’ın kamu oyuna açıklamadığı diğer faktörler

Adwords Reklam Konumu

Adwords’te reklamını konumu, Reklam sıralaması denilen ve reklam teklif tutarına ve kalite puanına (Anahtar kelime, reklam yazısı ve bir kullanıcının aradığı ile ne kadar ilgili olduğunun ölçüsü) bakarak puan veren bir formülüzasyon ile saptanır. Rakiplerinizin teklifleri sizinkinden yüksek olsa dahi ilgili anahtar kelimeler ve reklamlar ile daha düşük maliyet ile daha üst konumda yer edinebilirsiniz.

Yüksek reklam sıralamalrı genelde daha fazla tıklama aldığından kullanıcılar ürün ve hizmetleriniz ile daha çok karşılaşırlar. Reklam sıralaması dinamik bir yapıya sahiptir, sürekli olarak hesaplanır ve güncellenir bu sebeple reklamınızın konumu (arama sonuçları sayfasının üst, yan veya altında olabilir) o an ki rekabet durumuna göre değişkenlik gösterir.

Adwords reklam Sıralamsının temel faktörleri teklifler ve reklamların, anahtar kelimlerinin ve web sitesinin kalitesidir. Reklam konumlarını yükseltme aşamasında biz SEOZOON olarak kalite skaorlarınmızda sağladığımız artış ve teklif tutarları belirleme noktasındaki efektif bakış açımız ile birlikte rakipleriniz karşısında başarılı olmanızı sağlıyoruz.

Adwords Teklif Tutarı Yönetimi

SeoZoon olarak amacımız, siz değerli müşterilerimizin karlılıklarını maksimum düzeyde tutmalarına yardımcı olmaktır. Bu belirlenen anahtar kelimeler için düşük teklif ttarını seçmektemn çok daha fazlasını ifade eder.
Online reklamlarda her işletmenin bir hedefi (bir ürünün satışı, bir kaydolma işlemi veya belirli bir sayfanın görüntülenmesi) vardır. Tamlanmış hedefler dönüşüm olarak isimlendirilir, bunların her birine bi değer atayarak karı maksimum düzeye taşıyacak teklif tutarını (tıklama başına maksimum maliyet) belirleriz.
Bunu yaparken göz önüne aldığımız faktörler;

  • Bir müşterinin maksimum karlı CPA(İşlem Başı Maliyet)’ sının belirlenmesi.
  • Bir müşterinin dönüşüm oranının belirlenmesi
  • Bir müşterinin tıklama başına değerinin hesaplanması
  • Tıklama başına değerlerine ICC’ye (maliyet tıklama başına artışlı) eşitleyecek şekilde işletmenin tekliflerini revize edilmesidir.