AdWords sertifikasına nasıl sahip olabilirsiniz?

SEO uyumlu makale yazarken nelere dikkat edilmelidir?
18 Haziran 2017
Sitenize trafik sağlayabilecek 7 başlık etiketi taktiği
18 Haziran 2017

Çevrimiçi reklamcılık konularında gerekli uzmanlıklara sahip olduğunuzu gösteren ve Google tarafından kullanıcılara bir sınav sonucunda başarılı olduğunuz takdirde verilen uzmanlık belgesine AdWords sertifikası denir. Ücretsiz olarak alınır ve sınav dijital ortamda gerçekleştirilir.

Yazımız AdWords sertifikasına nasıl sahip olunacağını, Google AdWords sınav soruları ve Google Partner üyelikleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatmaktadır.

Google Adwords sertifikasına sahip olmanız size ayrıcalıklar kazandıracaktır. Almaya hak kazandığınız kişiye özel sertifika ile potansiyel müşterilerinize uzmanlığınızı göstererek müşterileri sayınızı arttırabilirsiniz veya şirketinize Google Partner rozetini kazandırabilirsiniz. Google Partner üyeliğinizi gerçekleştirip ardından Google AdWords Sertifikasına sahip olmak için çalışma kılavuzlarına erişebilirsiniz.

Kayıt Öncesi

Kayıt olmadan önce kayıt olacağınız e-mail adresini belirlemede aşağıdaki konulara dikkat etmek gerekir.

Sıklıkla kullandığınız mail adresi olması önemlidir. Gmail adresi olması zorunlu değildir. Farklı bir e-mail adresi kullanılabilir. Eğer Gmail dışında bir e-mail adresi kullanılacaksa Google hesabına bağlanmış olmalıdır. AdWords promosyonlarından yararlanmak ve firmanıza ait Google Partners sayfası oluşturmak için yönetici hesabınıza bağlanmış bir e-mail adresi kullanmaya özen gösterin.

Sertifika Nasıl Alınır?

AdWords sertifikasına sahip olmak istiyorsanız 2 farklı AdWords sınavından geçer not almak gerekir. Temel Düzey sınavına ek olarak Arama Ağı Reklamcılığı, Görüntülü Reklamcılık, Mobil Reklamcılık, Video Reklamcılığı ya da Alışveriş Reklamcılığı sertifika sınavlarının herhangi birinden geçer not alınmalıdır. Sınav öncesi çalışma notları için https://support.google.com/partners/topic/3204437 adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • AdWords Temel Düzey – 120 dakika 100 soru
  • Arama Ağı Reklamcılığı – 120 dakika 100 soru
  • Görüntülü Reklamcılık – 120 dakika 100 soru
  • Mobil Reklamcılık – 90 dakika 70 soru
  • Video Reklamcılığı – 90 dakika 74 soru
  • Alışveriş Reklamcılığı – 90 dakika 63 soru

Sınavlara Giriş

  • Google Partner kaydınızı yaptığınız e-mail adresiniz ile https://www.google.com/partners/ giriş yapınız.
  • Açılan sayfada sol kısımdaki Sertifikalar kısmından AdWords tıklayın.
  • Hangi sınava gireceksiniz “Sınav Ayrıntıları” yazısını tıklayın ve açılan sayfada olan “Sınava Girin” butonuna tıklayın.
  • Sınavlardan başarılı olduğunuz takdirde sınav sonuçlarının panele yansıması 2 günü bulabilir.

Not: Buna ek olarak başarılı olamadığınız sınavlara 7 günün ardından yeniden giriş hakkı kazanıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir